İnşaat Mühendisliği ve Altyapı Tasarımı için Dijital Çözümler

DMT GROUP, inşaat mühendisliği ve altyapı tasarımı için erken başlangıç ve programlama aşamasından tasarım ve inşaat, işletme ve bakıma kadar tüm proje yaşam döngülerini kapsayan dijital hizmetler sunmaktadır.

Odak noktası, veri paylaşımını etkinleştirmek ve gerçek zamanlı iş birliğini geliştirmek için saydam bir ortamdır. Bu şekilde, DMT'nin inşaat mühendisliği çalışmaları ve altyapı için dijital çözümü, optimize edilmiş iş akışlarına, bilinçli karar vermeye ve güvenilir proje teslimini sağlar. Bu çözüm sürdürülebilir, esnek altyapı tasarımını şimdi ve gelecekte ilerletmek için gereken yenilikçi yazılım seti sunumudur.

Altyapı ve inşaat mühendisliğinin geleceği nedir?

Teknoloji ve dijitalleşme, yenilik, iş birliği, verimlilik ve katılım için yeni yollar açmaktadır. Gelecekte inşaat mühendisliği ve altyapı farklı olmayacaktır. Son 10 yıldır, dijitalleşme inşaat mühendisliği sektöründe tasarım yöntemini yönlendirmekte ve şekillendirmektedir. Günümüzün gelişmiş araçları etkinliklerini bu evrime borçludur ve bu teknolojilerin ilk uygulayıcılarından biri olarak DMT, iş birliğine dayalı ve verimli proje yönetimi sağlamak için dijital tasarım süreçlerinden yararlanan bir dizi şeffaf, dijital araçla müşterilerinin gereksinimlerini hayata geçirmek için mükemmel bir konuma sahiptir.

DMT'nin İnşaat Mühendisliği ve Altyapı Tasarımı için Dijital Çözümleri , DMT'nin birçok uzmanlık alanını bir araya getirerek, her coğrafyada her büyüklükteki altyapı projeleri için mühendislik hizmetleri ve proje yönetimi danışmanlığı sağlamaktadır. Bağımsız dijitalleşmenin kapsayıcı çerçevesi altında DMT, konumsal teknolojilerden, Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modelling - BIM) ortamından, Coğrafi Bilgi Sistemi (Geographic Information System - GIS) teknolojilerinden, gerçek zamanlı izleme ve üç boyutlu zemin modellemeden bileşenleri içeren bir tasarım yönetimi platformunu kullanıma sunmaktadır.

Amacımız, tüm görev bilgilerini tek bir ortak veri ortamına entegre ederek inşaat mühendisliği projelerini düzene koymak ve optimize etmektir. İşbirliğine dayalı bir platform, şeffaf görselleştirmeler ve optimize edilmiş iş akışları sunar, bu da sürdürülebilir ve güvenilir kararlar alınmasını ve nihayetinde iyileştirilmiş proje yönetimi ve sunumunu sağlar. Bu kapsamlı ve bağlantılı ortam, DMT'nin endüstri uzmanları tarafından oluşturulan ve günümüzün en gerekli altyapı mühendisliği gereksinimleri için özel olarak tasarlanmış özel çözümlerle elde edilmektedir.

Ayrıca DMT, geleneksel izleme ve denetim süreçlerine kıyasla daha kolay ve daha sezgisel iş akışları için kullanıcı deneyimini geliştiren görsel bir bileşen sunmaktadır. Örneğin, buradaki bir özellik ise, farklı sistemler arasındaki ara-yüzlerin yönetimidir. Bu artık kolay ve yapılandırılabilir bir görev haline gelmiştir ve planlama hataları, iş planındaki gecikmeleri ve yeniden inşaat çalışmaları riskinin azaltılmasına yardımcı olmuştur.

Tasarım yönetimi platformumuz, inşaat mühendisliği işlerinin ve altyapı tasarım projelerinin ardışık iş aşamalarına sorunsuz geçişine olanak tanır ve ayrıca teknik çizim üretim iş akışıyla bütünleşir. Tasarım aracımızın bir başka faydalı özelliği de, örneğin tahmini hafriyat malzemesi hacmi gibi farklı çalışma adımlarını doğru bir şekilde tahmin etme potansiyelidir.

DMT olarak, kapsamlı mühendislik danışmanlığı uzmanlığımızı kusursuz bir şekilde geliştiren ve güçlendiren sayısız mühendislik çözümlerimizle gurur duymaktayız. DMT'nin ilgilendiği alanlar ayrıca jeoteknik, jeofizik, hidrojeoloji, ölçüm, enerji iletimi ve dağıtımı, su ve boru şebekeleri ve kamu hizmetleri gibi tamamlayıcı disiplinleri de kapsamaktadır.

DMT'nin konumsal altyapı ve inşaat mühendisliği gereksinimleri için bünyesindeki kaynaklar şunları içerir:

 • Veri toplama ve dönüştürme
 • Veri analizi ve raporlama
 • Çözüm geliştirme
 • Sistem entegrasyonu
 • Görüntü işleme ve tarama analizi
 • Tasarım kavramsallaştırma
 • Değer mühendisliği
 • Dijital ikizler
 • Tasarım yönetim platformları
 • Gelişmiş temel performans göstergesi (Anahtar Performans Göstergeleri - KPI) yapılandırması ve gerçek zamanlı izleme ve raporlama araçları
 • BIM/GIS yol haritası geliştirme ve uygulama
 • Süreç otomasyonu ve iş akışı optimizasyonu
 • Doküman Yönetimi araçları

Konum tabanlı dijital mühendislik dönüşümünün faydaları

Konum tabanlı teknolojiler (BIM ve GIS gibi),projenin tüm yaşam döngüleri boyunca altyapı ve mühendislik projelerine sayısız katkı sağlamaktadır.

DMT, BIM ve diğer ilgili dijital mühendislik çözümlerini kullanarak sağladığı hizmetlere değer katmaktadır:

 • Konsept görselleştirme
 • Doğrulama ve olasılık senaryoları
 • Hacimsel analiz
 • Enerji modellemesi
 • Uyumsuzluk yönetimi
 • Niceleme ve maliyetlendirme
 • Gelişim izleme
 • Güvenlik
 • Kalite denetim
 • Akıllı işletim ve bakım

Müşterilerimiz, DMT'nin kurum içi uzmanları tarafından geliştirilen dijital çözümlerine ve ilgili tüm projelere kapsamlı rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sağlayan hizmetlerimize güvenmektedir. Dijital bir tasarım platformu kullanmak, mühendislik proje yönetimini önemli ölçüde iyileştirir, maliyeti düşürür, verimliliği artırır ve gelecekteki rekabet gücünü artırır.

Konumsal altyapı teknolojisi projelerinin “dijital ikizi” olarak kabul edilen 3 boyutlu modelleme uygulaması, tüm paydaşlar için saydamlık ve bütünsel proje bilinci kazandırırken, kıvrak dijital işleyişi sayesinde proje ilerlemesini hızlandırır.

Dijital proje yönetiminin doğası gereği, müşteri projelerini daha saydam bir şekilde hazırlayabilir ve farklı paydaşlar (üçüncü taraf şirketler gibi) arasındaki iş birliğini kolayca eş güdümlü duruma getirebilir, bu da daha güvenilir ve istikrarlı bir program sağlar.  Proje ve süreç tahmini, üçüncü taraf çözümlerini tasarım yönetimi platformuna entegre edebilen bağımsız ve esnek bir iş ortaklığıyla, gerçek zamanlı olarak saydam bir proje genel bakışı sağlarken müşterilerin operasyonel maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olur.

DMT, herhangi bir çıkar gözetmeden yukarı ya da çapraz satış gerekliliği olmaksızın bağımsız bir danışman olarak hizmet vermektedir. Ancak geniş çapraz satış fırsatları ile kapsamlı TÜV NORD GROUP ve DMT ağı, halihazırda altyapı sektörü dışında kullanılabilecek ancak gerektiğinde kolayca entegre edilebilecek çözümler ve ürünler sunmaktadır.

Altyapı projenizin dijital tarafından siz sorumluysanız, firmanıza özel geliştirebileceğimiz uygulamalar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.